Żłobek Warszawa Bemowo

Żłobek na Woli

Wydarzenia

Poradnik Zespołu Żłobków radzi jak pomóc w adaptacji dziecka do żłobka:

 

Drodzy Rodzice

 

Wasze dziecko przychodzi po raz pierwszy do żłobka, po raz pierwszy rozstaje się z ukochaną mamą, jakąś inną bliską osobą, ze znanymi pomieszczeniami, zabawkami, rytmem dnia. Maluch wchodzi w nowe otoczenie, pełne nieznanych osób, zabawek, sprzętów. Wywołuje to w nim zarówno zaciekawienie, zdziwienie, jak też budzi lęk i niewątpliwie jest dla niego trudnym doświadczeniem. W dziecku zostaje zachwiane poczucie bezpieczeństwa. Zanim dziecko przystosuje się do nowych warunków przechodzi okres adaptacji trwający zazwyczaj dwa tygodnie, a nieraz nawet trzy miesiące. W tym czasie mogą ulec zmianie zachowania dziecka na poziomie psychospołecznym i fizjologicznym jako jego odpowiedź na przystosowanie się do nowej rzeczywistości:

·         Wasz maluch może mieć zaburzenia snu przejawiające się w postaci nagłego zrywania się, płaczu, trudnościach w zasypianiu, lękach nocnych

·         U dziecka mogą pojawić się wymioty, brak apetytu, odmowa przyjmowania posiłków na trenie żłobka

·         Wasze dziecko może ponownie zacząć się moczyć zarówno w dzień jak i w nocy

·         U malucha może pojawić się płacz, lęki, niepokój

·         Dziecko może przejawiać agresję lub negatywizm, nie odzywać się podczas przebywania w żłobku, choć dużo rozmawia z rodzicami zaraz po wyjściu ze żłobka

·         U dziecka można zauważyć zaburzenia aktywności. Dziecko w żłobku przez okres adaptacji w ogóle może się nie bawi? Brak działalności zabawowej kompensuje w domu stając się wtedy nadmiernie ruchliwe

Pozostanie dziecka w nowym otoczeniu wśród obcych osób, sprzętów i zabawek wywołuje w nim przede wszystkim lęk, czuje się zagrożone, porzucone i nieszczęśliwe. Rozstając się z mamą, tatą, babcią czy innym opiekunem większość dzieci reaguje płaczem i niepokojem. Taka reakcja może się utrzymywać nawet kilka tygodni.

Również Rodzice przechodzą trudne chwile związane z rozłąką i obawą o dziecko. Ważne jest byście Państwo sam iprzed sobą przyznali się do tych emocji. Nie zaprzeczajcie im, rozmawiajcie o nich. Pomoże Wam to zrozumieć Wasze dziecko.

Ważne jest również abyście uprzedzili Państwo swoje dziecko, co je czeka, wytłumaczyli mu dlaczego zostajew żłobku na kilka godzin dziennie. Można o tym nawet powiedzieć niemowlęciu. Jest bardzo istotne aby mówić dziecku prawdę o tym kiedy możemy je odebrać ze żłobka.

Niezwykle ważną sprawą jest abyście w okresie adaptacji ( dwa, trzy tygodnie ) zachowali Państwo konsekwencję w wysyłaniu Waszej pociechy do żłobka, by dziecko nie było narażone na dodatkowe zmiany i nie przeżywało dodatkowych lęków.

W tym trudnym dla Waszego dziecka okresie unikajcie Państwo przychodzenia do żłobka w ostatniej chwili, unikajcie również pośpiechu - zazwyczaj wywołuje to nerwową atmosferę. Pobądźcie Państwo kilka chwil z dzieckiem w szatni, następnie czule, lecz stanowczo pożegnajcie się, mówiąc wyraźnie kiedy odbierzecie je ze żłobka( np. po obiedzie, po spaniu).

Noweotoczenie, środowisko, osoby, zabawki, duża grupa dzieci stanowią źródło intensywnej stymulacji. Powoduje to, że dziecko jest bardzo zmęczone. Z tego między innymi względu istotne jest by w okresie adaptacji dziecko było odbierane ze żłobka po obiedzie.

© 2011 baksio bemowo | Wszelkie prawa zastrzeżone
Ważne: Użytkowanie serwisu www oznacza zgodę na wykorzystywanie plików "Cookies". Szczegółowe informacje w Polityka plików "Cookies".